Cüneyd Altıparmak

Hukukçu, Yazar

Hukukun çeşitli alanlarında deneyim kazanmış ve önemli eğitimlere katılmıştır. Önemli hukuk dergilerinde akademik makaleler yazmış, güncel hukuki konuları ele alan yazılarıyla günlük gazete ve sitelerde yer almıştır. Hukuki bilgi birikimini TV ekranlarında yaptığı yorumlarla kamuoyuyla paylaşmaktadır.

Seçkin Yayıncılık tarafından yayımlanan 11 hukuk kitabının yazarıdır ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi için hazırlanan bir kitabın bölüm yazarlığını yapmıştır. Avukatlık, uzman arabuluculuk, hakemlik, İngilizce adli mütercimlik ve danışmanlık gibi çeşitli hukuki mesleklerde görev almıştır. Ayrıca yazarlık ve editörlük yapmış, üniversitelerde öğretim görevlisi ve eğitmen olarak çalışmıştır.

Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Altıparmak, üniversitenin son sınıfındayken Türkiye Barolar Birliği'nin Faruk Erem Hukuk ödülünü almıştır. Selçuk Üniversitesi'nde kamu hukuku alanında (ihaleye ilişkin suçlar) yüksek lisans yapmış, ABD’de Minnesota William Mitchell Law College’de Summer Institute of American Law programında eğitim almıştır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Max Planck Enstitüsü, Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Frieburg Üniversitesi'nde çeşitli eğitim programlarına katılmıştır. Ayrıca, New York, Boston ve Washington DC’deki barolar ve yargı kurumları, Suprime Court, Capitol, Northeastern University, Harvard University ve ABD’nin Kamu Müdafilik Birimlerini içeren ziyaretler ve çalışma gezilerine katılmıştır.

Dijital oyun ve dijital telif hakları ile mağduriyet alanlarında yapılar oluşturmuş, kitle fonlaması, melek yatırımcı ve yatırım hukuku alanlarında çalışmalar yapmıştır. Projelerde yönetişim modeli tasarımı yapmanın yanı sıra, Türkiye’nin köklü sivil toplum kuruluşlarında kuruculuk ve üyelik görevlerinde bulunmuştur.

Önemli ulusal ve uluslararası çalıştay ve sempozyumlarda hukuk alanında konuşmalar ve sunumlar yapmakta, konferanslar vermektedir. Halen Star Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapmakta, Türk İnternet Medya Birliği Genel Başkan Vekilliği ve Güvenli İnternet Medya Merkezi Genel Sekreterliği görevlerini yürütmektedir. Ayrıca Dijital Mağduriyet Merkezi başkanıdır.

Cüneyd Altıparmak

Sosyal Medya